Начало Местен фокус На 16 ноември 1933 г. САЩ и СССР възстановяват дипломатически отношения
9735
Хроника

На 16 ноември 1933 г. САЩ и СССР възстановяват дипломатически отношения

На 16 ноември 1933 г. президентът Франклин Делано Рузвелт слага край на почти 16-годишното непризнаване на Съветския съюз от страна на САЩ след поредица от преговори във Вашингтон, окръг Колумбия, със съветския комисар по външните работи Максим Литвинов.На 6 декември 1917 г. САЩ прекъсват дипломатическите отношения с Русия, малко след като болшевиките взимат властта от царския режим след Октомврийската революция.

| 16 Ноември 2024, 07:00 ч.
На 16 ноември 1933 г. САЩ и СССР възстановяват дипломатически отношения
На 16 ноември 1933 г. САЩ и СССР възстановяват дипломатически отношения
Снимка © АП

На 16 ноември 1933 г. президентът Франклин Делано Рузвелт слага край на почти 16-годишното непризнаване на Съветския съюз от страна на САЩ след поредица от преговори във Вашингтон, окръг Колумбия, със съветския комисар по външните работи Максим Литвинов.

Започна традиционната кампания в помощ на възрастните хора в пернишкото с. Дивотино, съобщи кметът Симеон Трайков. Кутии за дарения са поставени във всички магазини, както и в заведенията в населеното място.

„В с. Дивотино има близо 40 души, които са самотно живеещи възрастни хора. Ще им помогнем за Коледа“, допълни Трайков.

Кметът на с. Дивотино каза, че идеята за провеждането на благотворителната кампания е възникнала през 2019 г. по предложение на местния жител Нено Ненончев. Трайков отбеляза, че през годините проявата се е разраснала и надградила многократно. В инициативата за втори път се включва и гражданската доброволческа организация „Не си сам“.

Със събраните средства ще бъдат закупени и пакетирани основни хранителни продукти за коледните и новогодишни празници, каза още Трайков. До 19 декември желаещите ще могат да направят своет

В област Плевен през миналата седмица са регистрирани 44 пътнотранспортни произшествия. От тях девет са тежки с 12 ранени. При нито един от пътни инциденти няма загинали. Това съобщи днес на брифинг регионалният говорител на Областната дирекция на МВР (ОД на МВР) в Плевен старши експерт Мариана Цветкова. 

Тя посочи, че за отчетения период активно е работено по противодействие на престъпленията, свързани с управление на моторни превозни средства след употреба на алкохол и наркотични вещества. Регистрирани са 11 престъпления, като девет шофьори са засечени да управляват автомобилите си след употреба на алкохол, от тях трима са с над 1,2 промила. Двама са шофирали след употреба на наркотици.

През изминалата седмица служителите с полицейски правомощия по контрола на пътното движение са съставили 207 акта за установени административни нарушения и 689 фиша, допълни Цветко

Мъж на 57 години е загинал при катастрофа край разградското село Ясеновец, съобщи говорителят на Областната дирекция на МВР в Разград Илияна Георгиева. Сигналът за пътното произшествие е получен около 7:40 часа тази сутрин. На заледен участък по пътя Разград - Исперих, между село Ясеновец и жп прелеза, лек автомобил "Рено Меган" поднася и се удря в крайпътно дърво. На място е загинал водачът от Ясеновец. Съпругата му, на 47 години и четиригодишното им внуче, които се возели в колата, са транспортирани в разградската болница за изясняване на състоянието им.

В момента се извършва оглед от оперативно-следствена група. Движението в участъка се регулира от екипи на "Пътна полиция", посочи Георгиева.

В ромския квартал в Кюстендил започна кампания в помощ на пострадалите на строителна площадка в София, съобщи ромският общественик Стефан Лазаров.

При инцидент в неделя в София на строителна площадка няколко души пострадаха, а един загина. "Едното от момчета е в кома, а другото е по-леко пострадало, но е на лечение. Сърбахме се с част от родините, за да се обърнем с молба към всички за помощ. Семействата са крайно бедни и нямат възможност да поемат лечението на близките си", каза Лазаров.

Той съобщи, че кутия за дарения ще бъде поставена днес от 14:00 часа в центъра на ромския квартал "Изток" в Кюстендил, а по-късно набирането на даренията ще продължи в сградата на читалището в квартала. Тази вечер тя ще бъде отворена в 20:00 часа, за да се разпределят събраните средства в помощ на семействата.

Лазаров обясни, че по-леко пострадал е Кирил, който е настанен за леч

Нарушено ще бъде водоподаването днес в района около пожарната в Шумен, както и на улиците "Владайско въстание" и "1300 години България", съобщиха от „Водоснабдяване и канализация“ (ВиК) - Шумен.

На сайта на дружеството, в раздела за аварии, е поместено съобщение, което пояснява, че това се случва заради авария на ул. "Владайско въстание" №238. От дружеството допълват, че водоподаването ще бъде нарушено до отстраняване на аварията, като не е посочен срок за приключване на дейностите. 

Както съобщихме, водоподаването в средните, високите и най-високите части на Шумен беше спряно на 18 ноември, заради извършване на профилактика на Помпена станция „1300“. Заради профилактика на помпена станция на 17 ноември беше спряно водоподаването и към шуменския квартал "Макак", с. Белокопитово и с. Панайот Волов.

Кметът на община Шумен проф. Христо Хр

На 6 декември 1917 г. САЩ прекъсват дипломатическите отношения с Русия, малко след като болшевиките взимат властта от царския режим след Октомврийската революция. Президентът Удроу Уилсън решава да откаже признаването по това време, тъй като новото болшевишко правителство не желае да изплати предишни дългове към Съединените щати, направени от царското правителство, също така игнорира съществуващи договори с други нации и конфискува американска собственост в Русия. Въпреки широките търговски връзки между Съединените щати и Съветския съюз през 20-те години на 20 век, наследниците на Уилсън поддържат политиката му на непризнаване на Съветския съюз.

Почти веднага след встъпването си в длъжност обаче, президентът Рузвелт започва да установява официални дипломатически отношения между Съединените щати и Съветския съюз. Рузвелт се надява, че признаването на Съветския съюз ще обслужва стратегическите интереси на САЩ чрез ограничаване на японския експанзионизъм в Азия и вярва, че пълното дипломатическо признаване ще обслужва американските търговски интереси в Съветския съюз.

Президентът Рузвелт се свързва със Съветите през октомври 1933 г. чрез двама лични посредници: Хенри Моргентау (ръководител на Администрацията за земеделски кредити и изп. длъж. министър на финансите) и Уилям Булит (бивш дипломат, един от главните външнополитически съветници на Рузвелт). През ноември 1933 г. комисарят по външните работи на Съветския съюз Литвинов пътува до Вашингтон, за да започне преговори със САЩ. Първоначално преговорите постигат малък напредък поради няколко нерешени въпроса: неплатеният дълг на Съветския съюз към Съединените щати, ограничаването на религиозните свободи и законните права на гражданите на САЩ, живеещи в Съветския съюз, и съветското участие в комунистическите подривни действия и пропаганда в Съединените щати. Литвинов и президентът изработват „джентълменско споразумение“ на 15 ноември 1933 г., което преодолява основните пречки, блокиращи признаването. След сключването на тези споразумения на 16 ноември президентът Рузвелт назначава Уилям К. Булит за първия посланик на САЩ в Съветския съюз.

Полша и възстановяването на съветско-американските отношения

Краков, 23 октомври 1933 г. („Илюстровани Куриер Цодзенни“) съобщава, че полските политически кръгове поздравявали възстановяването на дипломатическите отношения между Съединените Щати и СССР.

Надявам се утре да се поздравим с избран председател на Народното събрание, защото рискът да парламентарната криза да прерасне в конституционна е твърде висок. Това заяви пред журналисти вицепрезидентът Илияна Йотова.  

„Наистина мисля, че партиите и парламентарните групи ще проявят разум, за да може да се "отпуши" оттук нататък конституирането на Народното събрание. За да може президентът да започне консултациите с политическите партии и да се върви към съставянето на правителство“, отбеляза Йотова. 

На въпроса може ли Силви Кирилов от „Има такъв народ“, чиято кандидатура бе представена за председател на парламента, да бъде обединяващата фигура, тя отговори: „Това ще решат парламентарните групи и партиите. Виждам, че днес продължават консултациите между тях. Нека да се избере фигура, която действително да има възможността да сложи

На официална церемония 40 двойки от община Самоков подновиха брачните си клетви. Тържеството в хотел „Арена Самоков“ бе организирано от Общината. Покана за тази вечер са получили 116 двойки. Брачните клетви поднови упълномощеното лице Валентина Манчева. Традиционно днешната вечер се организира около Деня на християнското семейство – 21 ноември. 

Съпрузите, които отпразнуваха златна сватба, бяха посрещнати с питка и мед. Те бяха поздравени от Фолклорен танцов ансамбъл „Самоков“, а музикални поздрави прозвучаха и от Николай Тосков. Празничен водосвет отслужи архиерейският наместник отец Михаил Колев. 

Всички присъстващи се снимаха с кмета на общината Ангел Джоргов, който им подари по бутилка шампанско и удостоверение за подновяване на брака. Той поздрави присъстващите и им пожела още много кръгли годишнини. 

двамата съпр

Над 200 участници се събраха в аула „Проф. д-р Александър Чирков“ в Университетската многопрофилна болница за активно лечение „Света Екатерина“, за да се включат в Първата национална конференция за донорството на генетичен материал. Сред тях бяха представители на държавните институции, лекари, пациенти, експерти, студенти и преподаватели. Това съобщиха организаторите на конференцията Изпълнителна агенция “Медицински надзор” (ИАМН) и Фондация ,,Искам бебе’’. Конференцията се състоя под патронажа на проф. Цекомир Воденичаров и Факултета по обществено здраве „Проф. д-р Цекомир Воденичаров, дмн“. 

Подобряване на ефективността и достъпността на процедурите по асистирана репродукция е една от ключовите цели, които си постави Първата национална конференция за донорството на генетичен материал, посочиха органзаторите.&nbs

В община Ивайловград от социалната услуга "Асистентска подкрепа" ще се ползват нови 65 потребители. Това става, след като местният Общинският съвет разшири с гласуване на свое заседание Годишния план за социалните дейности през следващата 2025 година. Досега ползващите услугата бяха 29 души. Мярката ще увеличи с 31 социалните асистенти, които осъществяват дейността. Други промени в социалните услуги не се предвиждат.

В проекта за дневен ред на сесията първоначално фигурираха 13 точки, към които в началото на заседанието бяха добавени още шест. Дебатирани бяха промени в Наредбата за администрирането на местните такси и цени на услуги, които предоставя администрацията. Бе постигнато съгласие те да бъдат завишени с около 10 процента, макар да бяха изразени и мнения, че увеличението трябва да е по-голямо.

Бяха гласувани и приети Годишен отчет за изпълнението на програмата за

При проверка на автопазара в Димитровград, който е част от голямото неделно тържище в града, полицаи от Районното управление са иззели текстилни стоки, за които има съмнение, че са с фалшиви обозначения на известни марки, съобщиха от пресслужбата на Областната дирекция(ОД) на МВР в Хасково.

При оглед вчера по обяд на автопазара полицаите са забелязали жена, продаваща текстилни изделия на различни марки. При проверката се е оказало, че 35-годишната собственичка на 600-те артикула е жителка на Стара Загора и няма необходимото разрешително от правопритежателите на марките. Нарушителката е предала стоките с протокол на разследващите.

Засичането на артикули, за които има съмнения, че са имитации на известни търговски марки, не е изолиран случай на неделния пазар в Димитровград. На 14 юли т.г. при проверка там, служители на Районното управление също разкриха артикула с обознач

Вестникът резюмира това, което се говори в полските политически кръгове по следния начин: Хитлеризмът ускори възстановяването на отношенията между двете страни. С оглед на събитията на Далечния изток, признаването на Съветска Русия от страна на Америка има за първата голямо значение; това признаване има изобщо значение и за световния мир. Сътрудничеството между СССР и Съединените Щати може да даде положителни резултати. Това сътрудничество е особено желателно за Полша, която може да се счита като посредница за неговото постигане.

Мнението на полския представител в Вашингтон г-н Патек, отличен познавач на Съветска Русия, където преди това представляваше Полша, не ще да е било без влияние върху решението на г-н Рузвелт.

***

Съединените Щати и Азия

Париж, 2 ноември 1933 г. /в. „Тан“/ Андре Дюбоск пише: Голям шум вдигна известието, че Съединените Щати възнамеряват да признаят Съветската република. В това отношение, японците не се съмняват, че това, което е принудило Америка да признае Съветите, изхожда от чисто политически съображения. Разбирателството с Москва, към което Съединените Щати се ориентират е насочено безспорно срещу Япония, и се явява като последица от преговорите, които се водиха в Женева през време на японско-китайския  конфликт. Не трябва да се мисли, че след едно чакане от 17 години американците изведнъж са открили, че имат стопански интерес да признаят московското правителство. Тук е мястото да се подчертае, че външната политика на Съединените Щати е била насочена към едно отстраняване на азиатския конфликт, който, ако би избухнал, би бил наистина фатален. От друга страна, Съветите безспорно желаят да бъдат признати. От едно подобно юридическо признаване, съветското правителство не ще има особени стопански облаги, тъй като търговските връзки между Съветите и Америка не са в този момент от толкова голямо значение, но Москва ще спечели твърде много в политическо отношение. По този начин Русия ще си осигури един голям коз срещу Япония. Америка, както и Съветите, не желае в настоящия момент да встъпи в една война. При все това една тяхна евентуална спогодба би означавало една предохранителна мярка от политически и военен характер. Известно е, че ако в началото на китайско-японския конфликт Америка намерила ничия помощ против Япония, тя щеше да се намеси във войната. Обаче, трябва да се подчертае, че днес Русия не може да накара Съединените Щати да се впуснат в една подобна авантюра. Но въпреки това, това нейно желание продължава да съществува в латентно състояние. Това е известно на японците и за това именно съществува истинска опасност в Азия за нарушаването на всеобщия мир.

***

Двата колоса

Рим, 16 ноември 1933 г. /„Стампа“/ В дописка от Ню Йорк пише: Независимо от стопанските съображения, за сближението между Съединените Щати и Съветския Съюз са съдействали и влияния от друго естество.

Между двете нации съществува една общност на интереси по проблемите, които вълнуват света. Главното за успеха на собственият си експеримент, който би могъл да се провали при едно ново световно стълкновение, руското правителство се е обявявало винаги благоприятно за мира. Понастоящем, както гледат американците на работите, Русия упражнява една мощна функция на равновесие в Европа и представлява една потенциална спирачка на японското разширение в азиатския материк и Великия океан. В общата съвкупност от открити и латентни конфликти, които държат в напрежение цялото човечество, събитие от неизчислима стойност е обстоятелството, че две страхотно мощни нации, освободени от съперничество в интересите, си подават ръка: колоса на Евразия и колоса на Западното полукълбо.

Вашингтон, 16 ноември 1933 г. /Ройтер/ Съединените щати признаха Съветска Русия.(…) Държавният подсекретар нотифицира на г. Сергей Гет, финансов аташе на бившето правителство на Керенски, че Съединените Щати престават да го признават. Подобни нотификации бяха изпратени на тримата консули от царския режим.

***

Вашингтон, 18 ноември 1933 г. /Ройтер/ Говорейки в Савана (град в щата Джорджия – бел. ред) г. Рузвелт заяви, че признаването на СССР ще донесе полза за световния мир. Речта на председателя беше почти изцяло посветена на защитата на неговата монетна, политика.

***

Вашингтон, 18 ноември 1933 г. /Ройтер/ Държавният департаменти поиска агреман от съветското правителство за назначаването на г-н Булит за американски посланик в Москва. (…) Г-н Литвинов разговаря с г-н Моргентау и Булит. Корпорацията за финансово възстановяване съобщава, че наскоро ще бъдат разгледани известен брой стопански въпроси. Изпратени са инструкции на дипломатическия представители на Съединените Щати в целия свят да признават съветските паспорти с препоръката да влязат в „сърдечни и официални отношения със съветските колеги“.

***

Ню Йорк, 19 ноември 1933 г. /Ройтер/ Станаха сблъсквания между полицията, украинците и комунистите, когато едно шествие от 7 000 украинци дефилираше из улиците, за да протестира против признаването на СССР. Трима полицаи и един украинец бяха леко ранени. На едно събрание, което се състоя след дефинирането, бе приета една резолюция, с която се моли председателя Рузвелт да поиска гаранция от страна на СССР, че украинците живеещи в границите на съветска Русия няма да бъдат преследвани.

***

Вашингтон, 20 ноември 1933 г. /Ройтер/ Съветското правителство поиска агреман за назначаваното на г-н Трояновски, бивш посланик в Токио, за съветски посланик във Вашингтон.

***

Токио, 20 ноември 1933 г. /Ройтер/ Назначаването на г-н Трояновски за съветски посланик във Вашингтон се посреща със задоволство от Япония поради дълбокото му познаване на японските работи. Г-н Трояновски ще бъде извънредно полезен за подобряването на отношенията между съветска Русия, Съединените Щати и Япония. Във Вашингтон се отбелязва, че г-н Трояновски е представлявал СССР в Токио през време на японското нахлуване в Манджурия. Прочее, на назначението му се отдава особено значение.

***

Берлин, 21 ноември 1933 г. /Волфбюро/ В една статия по подновяването на руско-американските отношения, „Дойче Дипломатише – Политише Кореспонденца“ пише: „След германската инициатива в Рапало (Договорът от Рапало между Ваймарска Германия и Съветска Русия, 1922 г. – бел. ред.), връщането на Русия в световния стопански живот бе последователно желано и признато, за необходимо от всички по-главни страни. Обаче, вследствие ограничаването на обема на световната търговия и спадането на цените на руските стоки на световния пазар, възможностите за внос на руски стоки не са толкова големи както в нормално време.

Освен това търговската политика на Вашингтон ще трябва, естествено да държи сметка за застоя в някои клонове на американското стопанство. Германия посреща със задоволство пълното приемане на Русия в световната политика, понеже това е предварително условие за нормализиране на международните отношения. Впрочем, Германия е дала пример в това отношение.

С признаване от Съединените Щати, съветското правителство е спечелило нов успех в областта на външната политика.

Това признаване се посреща с още по-голямо задоволство и поради това, че то отстранява окончателно опасението от една коалиция на западните сили. Относно развитието на положението в крайния Изток, възстановяването на договорните отношения между две от най-големите страни от крайбрежията на Тихия океан представлява също едно важно събитие, чиито въздействия ще зависят, обаче главно от становището на Япония.

Сътрудничеството, залегнало в споразуменията Рузвелт-Литвинов, се оказва краткотрайно. Малко след пристигането си в Москва през декември 1933 г. Булит се разочарова от Съветите, тъй като споразумението по въпроса за изплащането на дълга не успява да се реализира. Освен това се появяват доказателства, че съветското правителство е нарушило обещанието си да не се намесва във вътрешните работи на Америка. И накрая, убийството на шефа на Ленинградската комунистическа партия Сергей Киров стартира първата от „Големите чистки“, която довежда до смъртта или затварянето на милиони съветски граждани, тъй като сталинисткият режим ликвидира всички потенциални критици на правителството. Широкият обхват и публичният характер на чистките ужасяват както американския дипломатически персонал, разположен в Съветския съюз, така и света като цяло.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-важните новини и събития от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град. От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Покривната конструкция на библиотеката във Велики Преслав е пострадала от силния вятър
Покривната конструкция на библиотеката във Велики Преслав е пострадала от силния вятър, съобщиха на официалната си фейсбук страница от Общината. В района на Туристическия информаци ...
Приемането на страната ни „сухопътния“ Шенген ще облекчи българските граждани и българските фирми, каза служебният премиер Димитър Главчев
Приемането на страната ни в „сухопътния“ Шенген ще облекчи българските граждани и българските фирми, каза служебният премиер Димитър Главчев за предаването „Панор ...
Представители на бизнеса в Пловдив и местните институции обсъдиха предложения за подобряване на ефективността на водоползването
Представители на бизнеса в Пловдив и местните институции се събраха на кръгла маса на тема "Как бизнесът съхранява водното богатство" и обсъдиха предложения за подобряване на ефект ...
Възпитаниците на Центъра за ученическо техническо и научно творчество в Разград обмениха знания за здравословното хранене
Възпитаниците на Центъра за ученическо техническо и научно творчество в Разград обмениха знания относно здравословното хранене. В открито занятие на тема „Цветовете на здраве ...
Преброяване на безстопанствените кучета ще се извърши в община Ловеч
Преброяване на безстопанствените кучета ще се извърши на 25 и 26 ноември в община Ловеч, съобщи кметът Страцимир Петков.  Той припомни, че за втори път държавата предоставя св ...
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
Президентът Румен Радев ще се срещне днес с българската общност в Сингапур
Президентът Румен Радев ще се срещне днес с българи, които живеят и работят в Сингапур. Държавният глава е на работно посещение в страната, а на 24 ноември ще замине на официална в ...
Покривната конструкция на библиотеката във Велики Преслав е пострадала от силния вятър
Покривната конструкция на библиотеката във Велики Преслав е пострадала от силния вятър, съобщиха на официалната си фейсбук страница от Общината. В района на Туристическия информаци ...
Приемането на страната ни „сухопътния“ Шенген ще облекчи българските граждани и българските фирми, каза служебният премиер Димитър Главчев
Приемането на страната ни в „сухопътния“ Шенген ще облекчи българските граждани и българските фирми, каза служебният премиер Димитър Главчев за предаването „Панор ...
Промяна в поименния списък за капиталовите разходи за настоящата година гласува Общинският съвет в Цар Калоян
Актуализиране на поименния списък за капиталови разходи за 2024 г. гласуваха на днешното си заседание общинските съветници в Цар Калоян. кметът на общината Дауд Аляовлу обясни, че ...
Бойко Борисов благодари на Урсула фон дер Лайен, Виктор Орбан и Карл Нехамер за това, че са дали на България зелен път за Шенген
Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов благодари на председателя на Европейската комисия (ЕК) Урсула фон дер Лайен, премиера на Унгария Виктор Орбан и канцлера на Австрия Карл Нехамер за то ...
Тикер в 04:26 ч.
Президентът Румен Радев ще се срещне днес с българи, които живеят и работят в Си ...
Начало Местен фокус
9735
Хроника

На 16 ноември 1933 г. САЩ и СССР възстановяват дипломатически отношения

На 16 ноември 1933 г. президентът Франклин Делано Рузвелт слага край на почти 16-годишното непризнаване на Съветския съюз от страна на САЩ след поредица от преговори във Вашингтон, окръг Колумбия, със съветския комисар по външните работи Максим Литвинов.На 6 декември 1917 г. САЩ прекъсват дипломатическите отношения с Русия, малко след като болшевиките взимат властта от царския режим след Октомврийската революция.

| 16 Ноември 2024, 07:00 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
На 16 ноември 1933 г. САЩ и СССР възстановяват дипломатически отношения
На 16 ноември 1933 г. САЩ и СССР възстановяват дипломатически отношения
Снимка © АП

На 16 ноември 1933 г. президентът Франклин Делано Рузвелт слага край на почти 16-годишното непризнаване на Съветския съюз от страна на САЩ след поредица от преговори във Вашингтон, окръг Колумбия, със съветския комисар по външните работи Максим Литвинов.

Започна традиционната кампания в помощ на възрастните хора в пернишкото с. Дивотино, съобщи кметът Симеон Трайков. Кутии за дарения са поставени във всички магазини, както и в заведенията в населеното място.

„В с. Дивотино има близо 40 души, които са самотно живеещи възрастни хора. Ще им помогнем за Коледа“, допълни Трайков.

Кметът на с. Дивотино каза, че идеята за провеждането на благотворителната кампания е възникнала през 2019 г. по предложение на местния жител Нено Ненончев. Трайков отбеляза, че през годините проявата се е разраснала и надградила многократно. В инициативата за втори път се включва и гражданската доброволческа организация „Не си сам“.

Със събраните средства ще бъдат закупени и пакетирани основни хранителни продукти за коледните и новогодишни празници, каза още Трайков. До 19 декември желаещите ще могат да направят своет

В област Плевен през миналата седмица са регистрирани 44 пътнотранспортни произшествия. От тях девет са тежки с 12 ранени. При нито един от пътни инциденти няма загинали. Това съобщи днес на брифинг регионалният говорител на Областната дирекция на МВР (ОД на МВР) в Плевен старши експерт Мариана Цветкова. 

Тя посочи, че за отчетения период активно е работено по противодействие на престъпленията, свързани с управление на моторни превозни средства след употреба на алкохол и наркотични вещества. Регистрирани са 11 престъпления, като девет шофьори са засечени да управляват автомобилите си след употреба на алкохол, от тях трима са с над 1,2 промила. Двама са шофирали след употреба на наркотици.

През изминалата седмица служителите с полицейски правомощия по контрола на пътното движение са съставили 207 акта за установени административни нарушения и 689 фиша, допълни Цветко

Мъж на 57 години е загинал при катастрофа край разградското село Ясеновец, съобщи говорителят на Областната дирекция на МВР в Разград Илияна Георгиева. Сигналът за пътното произшествие е получен около 7:40 часа тази сутрин. На заледен участък по пътя Разград - Исперих, между село Ясеновец и жп прелеза, лек автомобил "Рено Меган" поднася и се удря в крайпътно дърво. На място е загинал водачът от Ясеновец. Съпругата му, на 47 години и четиригодишното им внуче, които се возели в колата, са транспортирани в разградската болница за изясняване на състоянието им.

В момента се извършва оглед от оперативно-следствена група. Движението в участъка се регулира от екипи на "Пътна полиция", посочи Георгиева.

В ромския квартал в Кюстендил започна кампания в помощ на пострадалите на строителна площадка в София, съобщи ромският общественик Стефан Лазаров.

При инцидент в неделя в София на строителна площадка няколко души пострадаха, а един загина. "Едното от момчета е в кома, а другото е по-леко пострадало, но е на лечение. Сърбахме се с част от родините, за да се обърнем с молба към всички за помощ. Семействата са крайно бедни и нямат възможност да поемат лечението на близките си", каза Лазаров.

Той съобщи, че кутия за дарения ще бъде поставена днес от 14:00 часа в центъра на ромския квартал "Изток" в Кюстендил, а по-късно набирането на даренията ще продължи в сградата на читалището в квартала. Тази вечер тя ще бъде отворена в 20:00 часа, за да се разпределят събраните средства в помощ на семействата.

Лазаров обясни, че по-леко пострадал е Кирил, който е настанен за леч

Нарушено ще бъде водоподаването днес в района около пожарната в Шумен, както и на улиците "Владайско въстание" и "1300 години България", съобщиха от „Водоснабдяване и канализация“ (ВиК) - Шумен.

На сайта на дружеството, в раздела за аварии, е поместено съобщение, което пояснява, че това се случва заради авария на ул. "Владайско въстание" №238. От дружеството допълват, че водоподаването ще бъде нарушено до отстраняване на аварията, като не е посочен срок за приключване на дейностите. 

Както съобщихме, водоподаването в средните, високите и най-високите части на Шумен беше спряно на 18 ноември, заради извършване на профилактика на Помпена станция „1300“. Заради профилактика на помпена станция на 17 ноември беше спряно водоподаването и към шуменския квартал "Макак", с. Белокопитово и с. Панайот Волов.

Кметът на община Шумен проф. Христо Хр

На 6 декември 1917 г. САЩ прекъсват дипломатическите отношения с Русия, малко след като болшевиките взимат властта от царския режим след Октомврийската революция. Президентът Удроу Уилсън решава да откаже признаването по това време, тъй като новото болшевишко правителство не желае да изплати предишни дългове към Съединените щати, направени от царското правителство, също така игнорира съществуващи договори с други нации и конфискува американска собственост в Русия. Въпреки широките търговски връзки между Съединените щати и Съветския съюз през 20-те години на 20 век, наследниците на Уилсън поддържат политиката му на непризнаване на Съветския съюз.

Почти веднага след встъпването си в длъжност обаче, президентът Рузвелт започва да установява официални дипломатически отношения между Съединените щати и Съветския съюз. Рузвелт се надява, че признаването на Съветския съюз ще обслужва стратегическите интереси на САЩ чрез ограничаване на японския експанзионизъм в Азия и вярва, че пълното дипломатическо признаване ще обслужва американските търговски интереси в Съветския съюз.

Президентът Рузвелт се свързва със Съветите през октомври 1933 г. чрез двама лични посредници: Хенри Моргентау (ръководител на Администрацията за земеделски кредити и изп. длъж. министър на финансите) и Уилям Булит (бивш дипломат, един от главните външнополитически съветници на Рузвелт). През ноември 1933 г. комисарят по външните работи на Съветския съюз Литвинов пътува до Вашингтон, за да започне преговори със САЩ. Първоначално преговорите постигат малък напредък поради няколко нерешени въпроса: неплатеният дълг на Съветския съюз към Съединените щати, ограничаването на религиозните свободи и законните права на гражданите на САЩ, живеещи в Съветския съюз, и съветското участие в комунистическите подривни действия и пропаганда в Съединените щати. Литвинов и президентът изработват „джентълменско споразумение“ на 15 ноември 1933 г., което преодолява основните пречки, блокиращи признаването. След сключването на тези споразумения на 16 ноември президентът Рузвелт назначава Уилям К. Булит за първия посланик на САЩ в Съветския съюз.

Полша и възстановяването на съветско-американските отношения

Краков, 23 октомври 1933 г. („Илюстровани Куриер Цодзенни“) съобщава, че полските политически кръгове поздравявали възстановяването на дипломатическите отношения между Съединените Щати и СССР.

Надявам се утре да се поздравим с избран председател на Народното събрание, защото рискът да парламентарната криза да прерасне в конституционна е твърде висок. Това заяви пред журналисти вицепрезидентът Илияна Йотова.  

„Наистина мисля, че партиите и парламентарните групи ще проявят разум, за да може да се "отпуши" оттук нататък конституирането на Народното събрание. За да може президентът да започне консултациите с политическите партии и да се върви към съставянето на правителство“, отбеляза Йотова. 

На въпроса може ли Силви Кирилов от „Има такъв народ“, чиято кандидатура бе представена за председател на парламента, да бъде обединяващата фигура, тя отговори: „Това ще решат парламентарните групи и партиите. Виждам, че днес продължават консултациите между тях. Нека да се избере фигура, която действително да има възможността да сложи

На официална церемония 40 двойки от община Самоков подновиха брачните си клетви. Тържеството в хотел „Арена Самоков“ бе организирано от Общината. Покана за тази вечер са получили 116 двойки. Брачните клетви поднови упълномощеното лице Валентина Манчева. Традиционно днешната вечер се организира около Деня на християнското семейство – 21 ноември. 

Съпрузите, които отпразнуваха златна сватба, бяха посрещнати с питка и мед. Те бяха поздравени от Фолклорен танцов ансамбъл „Самоков“, а музикални поздрави прозвучаха и от Николай Тосков. Празничен водосвет отслужи архиерейският наместник отец Михаил Колев. 

Всички присъстващи се снимаха с кмета на общината Ангел Джоргов, който им подари по бутилка шампанско и удостоверение за подновяване на брака. Той поздрави присъстващите и им пожела още много кръгли годишнини. 

двамата съпр

Над 200 участници се събраха в аула „Проф. д-р Александър Чирков“ в Университетската многопрофилна болница за активно лечение „Света Екатерина“, за да се включат в Първата национална конференция за донорството на генетичен материал. Сред тях бяха представители на държавните институции, лекари, пациенти, експерти, студенти и преподаватели. Това съобщиха организаторите на конференцията Изпълнителна агенция “Медицински надзор” (ИАМН) и Фондация ,,Искам бебе’’. Конференцията се състоя под патронажа на проф. Цекомир Воденичаров и Факултета по обществено здраве „Проф. д-р Цекомир Воденичаров, дмн“. 

Подобряване на ефективността и достъпността на процедурите по асистирана репродукция е една от ключовите цели, които си постави Първата национална конференция за донорството на генетичен материал, посочиха органзаторите.&nbs

В община Ивайловград от социалната услуга "Асистентска подкрепа" ще се ползват нови 65 потребители. Това става, след като местният Общинският съвет разшири с гласуване на свое заседание Годишния план за социалните дейности през следващата 2025 година. Досега ползващите услугата бяха 29 души. Мярката ще увеличи с 31 социалните асистенти, които осъществяват дейността. Други промени в социалните услуги не се предвиждат.

В проекта за дневен ред на сесията първоначално фигурираха 13 точки, към които в началото на заседанието бяха добавени още шест. Дебатирани бяха промени в Наредбата за администрирането на местните такси и цени на услуги, които предоставя администрацията. Бе постигнато съгласие те да бъдат завишени с около 10 процента, макар да бяха изразени и мнения, че увеличението трябва да е по-голямо.

Бяха гласувани и приети Годишен отчет за изпълнението на програмата за

При проверка на автопазара в Димитровград, който е част от голямото неделно тържище в града, полицаи от Районното управление са иззели текстилни стоки, за които има съмнение, че са с фалшиви обозначения на известни марки, съобщиха от пресслужбата на Областната дирекция(ОД) на МВР в Хасково.

При оглед вчера по обяд на автопазара полицаите са забелязали жена, продаваща текстилни изделия на различни марки. При проверката се е оказало, че 35-годишната собственичка на 600-те артикула е жителка на Стара Загора и няма необходимото разрешително от правопритежателите на марките. Нарушителката е предала стоките с протокол на разследващите.

Засичането на артикули, за които има съмнения, че са имитации на известни търговски марки, не е изолиран случай на неделния пазар в Димитровград. На 14 юли т.г. при проверка там, служители на Районното управление също разкриха артикула с обознач

Вестникът резюмира това, което се говори в полските политически кръгове по следния начин: Хитлеризмът ускори възстановяването на отношенията между двете страни. С оглед на събитията на Далечния изток, признаването на Съветска Русия от страна на Америка има за първата голямо значение; това признаване има изобщо значение и за световния мир. Сътрудничеството между СССР и Съединените Щати може да даде положителни резултати. Това сътрудничество е особено желателно за Полша, която може да се счита като посредница за неговото постигане.

Мнението на полския представител в Вашингтон г-н Патек, отличен познавач на Съветска Русия, където преди това представляваше Полша, не ще да е било без влияние върху решението на г-н Рузвелт.

***

Съединените Щати и Азия

Париж, 2 ноември 1933 г. /в. „Тан“/ Андре Дюбоск пише: Голям шум вдигна известието, че Съединените Щати възнамеряват да признаят Съветската република. В това отношение, японците не се съмняват, че това, което е принудило Америка да признае Съветите, изхожда от чисто политически съображения. Разбирателството с Москва, към което Съединените Щати се ориентират е насочено безспорно срещу Япония, и се явява като последица от преговорите, които се водиха в Женева през време на японско-китайския  конфликт. Не трябва да се мисли, че след едно чакане от 17 години американците изведнъж са открили, че имат стопански интерес да признаят московското правителство. Тук е мястото да се подчертае, че външната политика на Съединените Щати е била насочена към едно отстраняване на азиатския конфликт, който, ако би избухнал, би бил наистина фатален. От друга страна, Съветите безспорно желаят да бъдат признати. От едно подобно юридическо признаване, съветското правителство не ще има особени стопански облаги, тъй като търговските връзки между Съветите и Америка не са в този момент от толкова голямо значение, но Москва ще спечели твърде много в политическо отношение. По този начин Русия ще си осигури един голям коз срещу Япония. Америка, както и Съветите, не желае в настоящия момент да встъпи в една война. При все това една тяхна евентуална спогодба би означавало една предохранителна мярка от политически и военен характер. Известно е, че ако в началото на китайско-японския конфликт Америка намерила ничия помощ против Япония, тя щеше да се намеси във войната. Обаче, трябва да се подчертае, че днес Русия не може да накара Съединените Щати да се впуснат в една подобна авантюра. Но въпреки това, това нейно желание продължава да съществува в латентно състояние. Това е известно на японците и за това именно съществува истинска опасност в Азия за нарушаването на всеобщия мир.

***

Двата колоса

Рим, 16 ноември 1933 г. /„Стампа“/ В дописка от Ню Йорк пише: Независимо от стопанските съображения, за сближението между Съединените Щати и Съветския Съюз са съдействали и влияния от друго естество.

Между двете нации съществува една общност на интереси по проблемите, които вълнуват света. Главното за успеха на собственият си експеримент, който би могъл да се провали при едно ново световно стълкновение, руското правителство се е обявявало винаги благоприятно за мира. Понастоящем, както гледат американците на работите, Русия упражнява една мощна функция на равновесие в Европа и представлява една потенциална спирачка на японското разширение в азиатския материк и Великия океан. В общата съвкупност от открити и латентни конфликти, които държат в напрежение цялото човечество, събитие от неизчислима стойност е обстоятелството, че две страхотно мощни нации, освободени от съперничество в интересите, си подават ръка: колоса на Евразия и колоса на Западното полукълбо.

Вашингтон, 16 ноември 1933 г. /Ройтер/ Съединените щати признаха Съветска Русия.(…) Държавният подсекретар нотифицира на г. Сергей Гет, финансов аташе на бившето правителство на Керенски, че Съединените Щати престават да го признават. Подобни нотификации бяха изпратени на тримата консули от царския режим.

***

Вашингтон, 18 ноември 1933 г. /Ройтер/ Говорейки в Савана (град в щата Джорджия – бел. ред) г. Рузвелт заяви, че признаването на СССР ще донесе полза за световния мир. Речта на председателя беше почти изцяло посветена на защитата на неговата монетна, политика.

***

Вашингтон, 18 ноември 1933 г. /Ройтер/ Държавният департаменти поиска агреман от съветското правителство за назначаването на г-н Булит за американски посланик в Москва. (…) Г-н Литвинов разговаря с г-н Моргентау и Булит. Корпорацията за финансово възстановяване съобщава, че наскоро ще бъдат разгледани известен брой стопански въпроси. Изпратени са инструкции на дипломатическия представители на Съединените Щати в целия свят да признават съветските паспорти с препоръката да влязат в „сърдечни и официални отношения със съветските колеги“.

***

Ню Йорк, 19 ноември 1933 г. /Ройтер/ Станаха сблъсквания между полицията, украинците и комунистите, когато едно шествие от 7 000 украинци дефилираше из улиците, за да протестира против признаването на СССР. Трима полицаи и един украинец бяха леко ранени. На едно събрание, което се състоя след дефинирането, бе приета една резолюция, с която се моли председателя Рузвелт да поиска гаранция от страна на СССР, че украинците живеещи в границите на съветска Русия няма да бъдат преследвани.

***

Вашингтон, 20 ноември 1933 г. /Ройтер/ Съветското правителство поиска агреман за назначаваното на г-н Трояновски, бивш посланик в Токио, за съветски посланик във Вашингтон.

***

Токио, 20 ноември 1933 г. /Ройтер/ Назначаването на г-н Трояновски за съветски посланик във Вашингтон се посреща със задоволство от Япония поради дълбокото му познаване на японските работи. Г-н Трояновски ще бъде извънредно полезен за подобряването на отношенията между съветска Русия, Съединените Щати и Япония. Във Вашингтон се отбелязва, че г-н Трояновски е представлявал СССР в Токио през време на японското нахлуване в Манджурия. Прочее, на назначението му се отдава особено значение.

***

Берлин, 21 ноември 1933 г. /Волфбюро/ В една статия по подновяването на руско-американските отношения, „Дойче Дипломатише – Политише Кореспонденца“ пише: „След германската инициатива в Рапало (Договорът от Рапало между Ваймарска Германия и Съветска Русия, 1922 г. – бел. ред.), връщането на Русия в световния стопански живот бе последователно желано и признато, за необходимо от всички по-главни страни. Обаче, вследствие ограничаването на обема на световната търговия и спадането на цените на руските стоки на световния пазар, възможностите за внос на руски стоки не са толкова големи както в нормално време.

Освен това търговската политика на Вашингтон ще трябва, естествено да държи сметка за застоя в някои клонове на американското стопанство. Германия посреща със задоволство пълното приемане на Русия в световната политика, понеже това е предварително условие за нормализиране на международните отношения. Впрочем, Германия е дала пример в това отношение.

С признаване от Съединените Щати, съветското правителство е спечелило нов успех в областта на външната политика.

Това признаване се посреща с още по-голямо задоволство и поради това, че то отстранява окончателно опасението от една коалиция на западните сили. Относно развитието на положението в крайния Изток, възстановяването на договорните отношения между две от най-големите страни от крайбрежията на Тихия океан представлява също едно важно събитие, чиито въздействия ще зависят, обаче главно от становището на Япония.

Сътрудничеството, залегнало в споразуменията Рузвелт-Литвинов, се оказва краткотрайно. Малко след пристигането си в Москва през декември 1933 г. Булит се разочарова от Съветите, тъй като споразумението по въпроса за изплащането на дълга не успява да се реализира. Освен това се появяват доказателства, че съветското правителство е нарушило обещанието си да не се намесва във вътрешните работи на Америка. И накрая, убийството на шефа на Ленинградската комунистическа партия Сергей Киров стартира първата от „Големите чистки“, която довежда до смъртта или затварянето на милиони съветски граждани, тъй като сталинисткият режим ликвидира всички потенциални критици на правителството. Широкият обхват и публичният характер на чистките ужасяват както американския дипломатически персонал, разположен в Съветския съюз, така и света като цяло.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град. От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
КЪМ АБОНАМЕНТА
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Покривната конструкция на библиотеката във Велики Преслав е пострадала от силния вятър
Приемането на страната ни „сухопътния“ Шенген ще облекчи българските граждани и българските фирми, каза служебният премиер Димитър Главчев
Представители на бизнеса в Пловдив и местните институции обсъдиха предложения за подобряване на ефективността на водоползването
Възпитаниците на Центъра за ученическо техническо и научно творчество в Разград обмениха знания за здравословното хранене
Преброяване на безстопанствените кучета ще се извърши в община Ловеч
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
Контекст
Президентът Румен Радев ще се срещне днес с българската общност в Сингапур
Местен фокус
Покривната конструкция на библиотеката във Велики Преслав е пострадала от силния вятър
Местен фокус
Приемането на страната ни „сухопътния“ Шенген ще облекчи българските граждани и българските фирми, каза служебният премиер Димитър Главчев
На преден план
Промяна в поименния списък за капиталовите разходи за настоящата година гласува Общинският съвет в Цар Калоян
На преден план
Бойко Борисов благодари на Урсула фон дер Лайен, Виктор Орбан и Карл Нехамер за това, че са дали на България зелен път за Шенген
Сфера
Финалното решение за влизането на България и Румъния в Шенген по суша се очаква да бъде взето на 12 декември
В детайли
Обявен за издирване е мъж на 77 години от Ямбол
Основна линия
Безработни в община Цар Калоян ще полагат обществено полезен труд
Сфера
В момента в Петрич се реализира най-мащабният инвестиционен проект, каза кметът на общината Димитър Бръчков
Местен фокус
Представители на бизнеса в Пловдив и местните институции обсъдиха предложения за подобряване на ефективността на водоползването
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD24 © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD24 © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.